Chlorofilas
Chlorofilas yra medžiaga, suteikianti augalams žalią spalvą. Jis padeda augalams absorbuoti energiją ir gauti maistinių medžiagų iš saulės šviesos biologinio proceso, vadinamo fotosinteze, metu.
Chlorofilo yra daugelyje žalių daržovių, ypač žalialapėse. Kai kurie žmonės taip pat vartoja chlorofilą kaip maisto papildą arba sveikatinimo sumetimais juo tepa odą. Manoma, kad tai didina energijos kiekį, gydo žaizdas ir padeda kovoti su tam tikromis ligomis.
Šiame straipsnyje aprašoma, kaip chlorofilas vartojamas ir ar jis turi tokią naudą sveikatai, kaip teigia kai kurie žmonės. Jame taip pat aprašomas galimas šalutinis chlorofilo poveikis ir nurodomi būdai, kaip pasirinkti saugiausius maisto papildų prekės ženklus.
Nauda
Pranešama, kad chlorofilas yra naudingas žmonių sveikatai. Be kita ko, jis laikomas stipriu antioksidantu ir gali padėti išvengti ląstelių pažeidimų, dėl kurių jos per anksti sensta.
Kai kurie ekspertai taip pat teigia, kad chlorofilas gali padėti gydyti odos ligas, mažinti kūno kvapą ir net užkirsti kelią tam tikrų rūšių vėžiui.
Chlorofilas taip pat kartais vartojamas gydymui ar profilaktikai:
- Artritas
- Lėtinis nuovargis
- Vidurių užkietėjimas
- Fibromialgija
- Toksinis poveikis kepenims
- Nutukimas
- Burnos pienligė (mielių infekcija burnoje)
- Makšties mielių infekcija
- Iki šiol yra mažai įrodymų, patvirtinančių šiuos ir kitus teiginius apie sveikatingumą2.
Vietinis naudojimas
Chlorofilo naudojimas žaizdoms gydyti pradėtas naudoti dar XX a. šeštajame dešimtmetyje. Kai kurie sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai vis dar skiria vaistą, vadinamą chlorofilinu, kuris skatina žaizdų gijimą ir mažina su atviromis žaizdomis susijusį kvapą.3
Yra tam tikrų įrodymų, kad vietiniu būdu (ant odos) vartojamas chlorofilas gali padėti užgydyti žaizdas.
Chlorofilas taip pat gali būti naudingas odai, tačiau reikia atlikti daugiau tyrimų.
Pavyzdžiui, 2018 m. žurnale „Journal of Clinical Aesthetics and Dermatology“ atlikto tyrimo išvadose teigiama, kad vietinio poveikio chlorofilas buvo naudingas žmonėms, sergantiems akne. Nepaisant teigiamų išvadų, rezultatus ribojo maža tyrimo apimtis (24 dalyviai) ir tai, kad nebuvo kontrolinės grupės (t. y. grupės dalyvių, kuriems buvo skiriamas neaktyvus placebas arba apsimestinis gydymas).4
2016 m. žurnale „Clinical Cosmetics and Investigational Dermatology“ paskelbtame tyrime daroma išvada, kad vietiškai naudojamas chlorofilas turi senėjimą stabdančių savybių, kurios gali sumažinti saulės poveikio sukeltus senėjimo požymius. Tačiau šias išvadas taip pat ribojo nedidelis tyrimo dydis (keturios moterys) ir kontrolinės grupės nebuvimas.5
Vidinis vartojimas
Kai kurie mokslininkai skystąjį chlorofilą pavadino „kraujo stiprintoju“, teigdami, kad jis gali padidinti raudonųjų kraujo kūnelių skaičių ir (arba) pagerinti jų kokybę. Tai grindžiama tuo, kad chlorofilas chemiškai panašus į hemoglobiną – raudonųjų kraujo kūnelių baltymą, pernešantį deguonį visame organizme.
2016 m. atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo 72 hemodializuojami žmonės, išvadose teigiama, kad dalyvių, kuriems tris savaites du ar tris kartus per dieną duotas skystas chlorofilas, raudonųjų kraujo kūnelių skaičius buvo geresnis nei tų, kuriems duotas placebas. Manoma, kad chlorofilas gali padėti sumažinti anemijos – sveikų raudonųjų kraujo kūnelių trūkumo – riziką, būdingą dializuojamiems žmonėms.6
Be to, manoma, kad chlorofilas gali pagerinti kepenų gebėjimą pašalinti toksinus iš organizmo, nors iki šiol buvo atlikti tik tyrimai su gyvūnais.
Chlorofilo poveikis kovojant su vėžiu iš tikrųjų buvo tiriamas tik su gyvūnais arba mėgintuvėliuose. Viename žurnale „Food Chemistry and Toxicology“ paskelbtame tyrime teigiama, kad vaivorykštiniai upėtakiai, auginami rezervuaruose su skystuoju chlorofilu, rečiau sirgo kepenų vėžiu. Dar nenustatyta, ar taip pat būtų ir žmonėms vartojant chlorofilą.
Apibendrinimas
Kai kurie mano, kad chlorofilas, tepamas ant odos arba vartojamas per burną, teikia daug naudos sveikatai. Iki šiol nėra jokių įrodymų, kad chlorofilas bet kokia forma gali užkirsti kelią kokiai nors sveikatos būklei ar ją gydyti.
Naudojimas
Nesvarbu, ar nuspręsite vartoti chlorofilo papildų, ar ne, mitybos ekspertai sutaria, kad į savo mitybos racioną įtraukti chlorofilo turinčių daržovių nėra bloga idėja.
Maisto šaltiniai
Tamsiai žaliose lapinėse daržovėse paprastai gausu chlorofilo, tačiau yra ir kitų maisto produktų, kuriuose taip pat yra sveikų chlorofilo kiekių. Tarp jų yra:
- liucernos
- Rukolos
- Šparagai
- Miežių žolė
- Bazilikas
- Brokoliai
- Kalendra
- Collard žalumynai
- Žalieji obuoliai
- Žalios vynuogės
- kanapių sėklos
- Kiviai
- Matcha arbata
- Petražolės
- Pistacijos
- Jūros dumbliai
- Špinatai
- Spirulina
- Kviečių žolė
- Maisto papildai
- Dar vienas būdas papildyti savo mitybą chlorofilu – tai papildai tabletėmis, kapsulėmis arba skysčiais. Maisto papildai, kurių sudėtyje yra chlorofilo, dažnai gaunami iš kviečių žolės, spirulinos, miežių žolės, chlorelės ir melsvadumblių.
Rekomenduojamos chlorofilo papildų dozės nėra. Paprastai neviršykite produkto etiketėje nurodytos dozės.
Daugiau CBD maisto papildų galite rasti čia.
Apibendrinimas
Tamsiai žalios lapinės daržovės yra puikus chlorofilo šaltinis. Chlorofilo taip pat galima rasti kituose žaliuose vaisiuose, žolelėse ir daržovėse arba vartoti kaip papildą tablečių, kapsulių ar skysčių pavidalu.
Rizika
Nors chlorofilas paprastai laikomas saugiu papildų pavidalu, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti lengvas šalutinis poveikis, ypač vartojant skystą chlorofilą. Tai gali būti:
- Žalios spalvos išmatos
- Pykinimas
- Skrandžio spazmai
- Viduriavimas
- Vėmimas
- Chlorofilo papildai gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, ypač tais, kurie sukelia padidėjusį jautrumą saulei.
Santrauka
Chlorofilas yra pigmentas, kuris suteikia augalams žalią spalvą. Chlorofilas turi maistinę vertę, kai vartojamas su maistu, tačiau kai kurie mano, kad jis taip pat yra labai naudingas sveikatai. Tai apima aknės, anemijos ir vidurių užkietėjimo gydymą, taip pat kepenų toksiškumo, mielių infekcijų ir net vėžio prevenciją. Iki šiol yra mažai įrodymų, patvirtinančių šiuos teiginius.
Prieš vartodami bet kokį maisto papildą ar drastiškai keisdami mitybą, pasitarkite su gydytoju.
Endoca ekologišką kanapių chlorofilą galite įsigyti čia.
Daugiau skirtingų kategorijų produktų galite rasti čia.
Dažniausiai užduodamus klausimus apie produktus galite rasti čia.
Parašykite komentarą