Mėlynių antioksidantas
Antioksidantas
Antocianinai yra biologiškai aktyvūs flavonoidiniai junginiai, kurių nauda žmogaus sveikatai yra plačiai ištirta. Vienas iš svarbiausių jų privalumų sveikatai yra gebėjimas šalinti laisvuosius radikalus. Laisvieji radikalai – tai atomai ar atomų grupės, netekę bent vieno elektrono, todėl priversti vogti elektronus iš gretimų molekulių, tikėdamiesi stabilizuotis. Nenuostabu, kad tai gali sukelti chaosą organizme ir sukelti daugybę sveikatos problemų. Antocianinai ieško tokių grupių ir atiduoda elektronus, stabilizuoja atomus, apsaugo ląsteles nuo pažeidimų (oksidacinio streso) ir neutralizuoja laisvuosius radikalus.
Mėlynių uogose antocianinų koncentracija yra didžiausia iš visų vaisių. Šie galingi antioksidantai ne tik apsaugo nuo laisvųjų radikalų daromos žalos, bet ir veikia priešuždegimiškai, stiprina imunitetą, smegenis, sveiką širdį ir skatina sveiką regėjimą. Be to, įrodyta, kad mėlynės didina antioksidantų kiekį organizme.
Smegenų veiklą stiprinančios medžiagos
Tyrimai rodo, kad mėlynių uogose esantys antocianinai gali užkirsti kelią vyresnio amžiaus žmonių kognityvinių gebėjimų silpnėjimui. Žurnale „Annals of Neurology“ paskelbtame tyrime Harvardo mokslininkai išmatavo 16 010 „Slaugytojų tyrimo“ dalyvių kognityvines funkcijas. Jie padarė išvadą, kad mėlynės gali sulėtinti smegenų senėjimą vidutiniškai 2,5 metų.
Jaunesniems žmonėms mėlynės taip pat gali pagerinti pažinimo funkcijas. Nedideliame kryžminiame tyrime 14 vaikų vartojo mėlynių gėrimą arba placebą. Mėlynių gėrimo grupėje gerokai pagerėjo anksčiau išmoktų žodžių sąrašo uždelsto prisiminimo rezultatai. Mokslininkai padarė išvadą, kad „šio bandomojo tyrimo metu nustatytas uždelsto prisiminimo pagerėjimas leidžia manyti, kad po ūmių flavonoidų turtingų mėlynių intervencijų mokyklinio amžiaus vaikai efektyviau koduoja atminties elementus „.
Širdies sveikata
2019 m. gegužę Rytų Anglijos universitetas atliko novatorišką tyrimą, kurio rezultatai buvo paskelbti žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“. Jie nustatė, kad kasdien valgant 150 g mėlynių, širdies ir kraujagyslių ligų rizika sumažėja 15 proc.
Komanda siekė nustatyti, ar mėlynių valgymas turi įtakos metaboliniam sindromui – būklei, kuria serga 1/3 vakarietiškai gyvenančių suaugusiųjų ir kurią sudaro bent trys iš šių rizikos veiksnių: aukštas kraujospūdis, didelis cukraus kiekis kraujyje, riebalų perteklius aplink juosmenį, mažas „gerojo cholesterolio“ kiekis ir didelis trigliceridų kiekis.
Pagrindinė tyrėja profesorė Aedin Cassidy, dirbanti UEA Norvičo medicinos mokykloje, sakė: „Metabolinis sindromas labai padidina širdies ligų, insulto ir diabeto riziką. Norėjome išsiaiškinti, ar mėlynių valgymas galėtų padėti žmonėms, kuriems jau nustatyta rizika susirgti tokiomis ligomis.“
Komanda ištyrė kasdienio mėlynių valgymo poveikį 138 antsvorio turintiems ir nutukusiems, 50-75 metų amžiaus žmonėms, sergantiems metaboliniu sindromu. Šešis mėnesius trukęs tyrimas buvo ilgiausias tokio pobūdžio bandymas.
Vienas iš tyrimo vadovų daktaras Peteris Curtisas, taip pat dirbantis UEA Norvičo medicinos mokykloje, sakė: „Nustatėme, kad per dieną suvalgant vieną puodelį mėlynių, nuolat gerėja kraujagyslių funkcija ir arterijų standumas, o tai yra pakankamas skirtumas, kad širdies ir kraujagyslių ligų rizika sumažėtų 12-15 proc. „.
Kraujospūdis
Mitybos ir dietologijos akademijos žurnale (Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics) paskelbtame tyrime mokslininkai atliko dvigubai aklą, placebu kontroliuojamą klinikinį tyrimą, kuriame dalyvavo 48 moterys po menopauzės, sergančios prehipertenzija arba pirmos stadijos hipertenzija. Moterys po menopauzės labai dažnai serga hipertenzija, joms dažnai pasireiškia arterijų standumas, todėl didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
Kiekvieną dieną pusei moterų buvo duodama 22 g liofilizuotų mėlynių miltelių, atitinkančių vieną puodelį šviežių mėlynių. Kita pusė gavo placebo. Jau po 8 savaičių mėlynių miltelių vartojusių moterų sistolinis (5,1 proc.) ir diastolinis (6,3 proc.) kraujospūdis gerokai sumažėjo. Toms, kurios vartojo placebą, kraujospūdis nepasikeitė.
Be to, mėlynių milteliai vidutiniškai 6,5 proc. sumažino arterijų standumą. Placebo grupėje pokyčių nepastebėta. Arterijų standumas yra aterosklerozės požymis ir prognozuoja širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Jis rodo, kad širdžiai tenka sunkiau dirbti, kad kraujas cirkuliuotų periferinėse kraujagyslėse.
Mokslininkai teigiamą poveikį siejo su nuostabiu 68,5 proc. padidėjusiu azoto oksido kiekiu mėlynių miltelių vartojusių moterų kraujyje. Žinoma, kad azoto oksidas plečia kraujagysles, didina kraujotaką ir mažina kraujospūdį. Vartojusiųjų placebą azoto oksido kiekis nepasikeitė.
Folkloras ir istorija
Šiaurės Amerikoje gimusios mėlynės buvo gerai žinomos Amerikos indėnams, kurie jas valgė šviežias ir džiovino žiemai. Jų dėdavo į mėsą ir gamindavo pemmikaną, maišydavo su kukurūzų miltais, medumi ir vandeniu ir gamindavo pudingą, vadinamą „sautauthig“. Džiovintos uogos buvo naudojamos sriuboms ir troškiniams bei mėsai trinti.
Iš vaisių sulčių buvo gaminamas sirupas nuo kosulio, o iš lapų – arbata, kuri buvo geriama kraujui stiprinti.
Tradicinis naudojimas
Pastaraisiais metais mėlynės pateko į pasaulio spaudos antraštes dėl daugybės sveikatai naudingų savybių. Jų nuostabią tamsiai mėlyną (indigo) spalvą lemia daugelį šių naudingų medžiagų suteikiantys galingi junginiai – antocianinai, dėl kurių ši kukli uoga pelnė „antioksidantų karaliaus“ titulą.
Įprastas vartojimas
Mėlynių uogas galima valgyti tiesiai kaip gardų ir sveiką užkandį arba jomis pagyvinti pusryčių patiekalus, pavyzdžiui, dribsnius, košes ir jogurtą. Šių universalių uogų taip pat galima dėti į kepinius, žalius desertus ir kokteilius.
Sudedamosios dalys
Mėlynėse yra vitaminų C ir K bei mikroelemento mangano. Mėlynių uogose esantys polifenoliai: flavonoidai, procianidinai (monomerinės ir oligomerinės formos) , flavonoliai (kaempferolis, kvercetinas, mircetinas) ir fenolinės rūgštys. Įvairių rūšių antocianinai yra: malvidinas, delfinidinas, petunidinas, cianidinas ir peonidinas.
Atsargumo priemonės
Jei vartojate kraują skystinančius vaistus, prieš vartodami didelius mėlynių kiekius pasitarkite su gydytoju.
Parašykite komentarą